Ekologiczne domowe środki czystości
– czy to w ogóle możliwe?
Poznaj sprawdzone sposoby i przepisy na domowe środki czystości z użyciem olejków doTerra

Do czego używamy chemicznych środków w naszym domu czyli wywiad w obozie przeciwnika
Pierwszą rzeczą, którą trzeba wykonać to uświadomienie sobie problemu uzależnienia społeczeństwa od chemikaliów. Prawdopodobnie nie zdajemy sobie sprawy ze skali tego zjawiska, dlatego zamieszczam w postaci zestawienia sposobów ich użycia TYLKO W DOMU:
1. Kuchnia:
- Środki do ręcznego mycia naczyń i do zmywarki,
- Płyny do mycia powierzchni: do czyszczenia blatów, kuchenek, lodówek, płytek i różnych powierzchni kuchennych,
- Środki do usuwania tłuszczu i zanieczyszczeń z wnętrza piekarnika,
2. Łazienka:
- Detergenty do mycia i odświeżacze WC,
- Środki do usuwania kamienia z kranów, baterii, pryszniców i innych powierzchni z kamienia wapiennego.
- Płyny do czyszczenia płytek i fug,
3. Salon i sypialnie:
- Płyny do usuwania plam z tapicerki,
- Odświeżacze powietrza,
- Środki do prania odzieży, pościeli i ręczników.
4. Garaż i pomieszczenia gospodarcze:
- Płyny do czyszczenia i konserwacji samochodów,
- Środki do czyszczenia narzędzi, sprzętu i innych przedmiotów w garażu.
5. Ogólnie w całym domu:
- Odświeżacze powietrza w sprayu, w formie żeli czy dyfuzorów.
- Płyny do czyszczenia okien i luster,
- Środki do dezynfekcji powierzchni, takich jak klamki, przełączniki światła czy blaty.
Czy przy pomocy domowych środków czystości możemy sprzątać i czyścić pomieszczenia równie efektywnie?
Musimy się przygotować na odpowiedź z gatunku „Tak, ale…”. Od pewnego czasu widać w części społeczeństwa tendencję do szeroko pojętego powrotu do natury. Na nowo wypracowywane są metody skutecznej walki z zanieczyszczeniami przy pomocy naturalnych specyfików, dzisiejszej wiedzy i technologii.
Przyzwyczailiśmy się do tego, że chemiczne środki czyszczące działają szybko i skutecznie, dlatego zwyczajnie brak nam cierpliwości, kiedy musimy użyć białego octu czy sody oczyszczonej i poczekać chwilę na efekt. Widać jednak coraz większą wrażliwość w społeczeństwie na to, co ostatecznie trafia z naszej kuchni czy łazienki do kanalizacji. A zatem…

Jakie korzyści niesie ze sobą użycie ekologicznych środków czystości w zwalczaniu plam i brudu w kuchni czy łazience?
Często nie zdajemy sobie sprawy, że naturalne i bezpieczne domowe środki czystości znajdują się w zasięgu ręki. Z pewnością większość z potrzebnych składników masz w domu, a jeśli nie, nie są one drogie i trudno dostępne. Dzięki dociekliwości, cierpliwości i odrobinie chęci możemy samemu zrobić domowy specyfik. Sprzątanie kuchni czy łazienki noże być dzięki zastosowaniu olejków eterycznych znacznie przyjemniejsze. Warto w tym celu skorzystać z wiedzy innych osób, np. konsultantów Wellness Advocate doTerra.
Taki ekologiczny produkt posiada wiele zalet, takich jak:
1. Bezpieczeństwo dla zdrowia:
- Naturalne środki czystości są zazwyczaj mniej toksyczne i mniej agresywne dla skóry i dróg oddechowych w porównaniu do chemikaliów, Niektóre środki chemiczne mogą powodować podrażnienia skóry, alergie lub problemy z układem oddechowym.
2. Ochrona środowiska:
- Użycie ekologicznego płynu do mycia naczyń, soku z cytryny czy innych naturalnych płynów i substancji pomaga zmniejszyć ilość toksycznych substancji wprowadzanych do środowiska. Tradycyjne chemikalia mogą zanieczyszczać wodę i powietrze, a ich produkcja bywa szkodliwa dla środowiska.
3. Oszczędność:
- Wiele składników do tworzenia naturalnych specyfików jest łatwo dostępnych, a ich koszt jest często niższy w porównaniu do drogich środków chemicznych dostępnych w sklepach. Takie naturalne rozwiązania może przynieść znaczące oszczędności.
4. Wszechstronność:
- Naturalne składniki, takie jak ocet, kwasek cytrynowy czy olejki eteryczne mogą być używane do różnych celów domowych, co zwiększa ich wszechstronność i użyteczność.
5. Troska o zwierzęta:
- Naturalne środki do czyszczenia i kosmetyki nie są testowane na zwierzętach i nie zawierają części martwych zwierząt.

Jak zrobić naturalne domowe środki czystości wykorzystując olejki eteryczne doTerra?
Istnieje dużo dostępnych w sieci artykułów i materiałów omawiających przepisy na domowe środki czystości. Zgodnie z nimi można przygotować proszek do prania, zrobić domowy płyn do płukania czy domowy płyn do szyb. Najczęściej nie potrzeba do nich więcej niż 4-5 ekologicznych składników – na przykład aby zrobić uniwersalny płyn do czyszczenia powierzchni ceramicznych wystarczy pół szklanki octu, pół szklanki wody, nieco olejku z cytryny i mięty pieprzowej i butelkę ze spryskiwaczem.
Zwracaj uwagę na to, że czasem będzie trzeba użyć cieplej lub gorącej wody zamiast zimnej.
W moim BLOGU DobroDoTerraDom skupiam się na recepturach, które są w 100% naturalne i zawierają wybrane olejki doTerra. Podstawę przepisów na domowe środki czystości stanowią:
Ocet
Ocet z racji tego, że ma bardzo kwaśny odczyn – ph2, posiada naturalne właściwości przeciwgrzybicze i antybakteryjne. Potrafi skutecznie rozpuszcać kamień i osady z mydła, działa dezynfekująco i odtłuszczająco.
Kwasek cytrynowy
Podobnie jak ocet, posiada właściwości dezynfekujące pomagając pozbyć się bakterii i pleśni. Można za jego pomocą usunąć kamień i rdzę. Można jego użyć do czyszczenia pralki czy czajnika.
Spirytus
Spirytus 95% ma działanie odkażające, zapewne wielu z nas korzystało w tym celu ze spirytusu salicylowego. Jego zdolność do rozpuszczania olejów i brudów ma zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Spirytus ułatwia także mieszanie się olejku eterycznego z wodą.
Soda oczyszczona
Ma właściwości ścierne usuwając uporczywe osady. Pochłania nieprzyjemne zapachy. Zastosowanie sody umożliwia rozpuszczenie brudu i tłuszczu w wodzie, dzięki czemu soda oczyszczona zmiękcza wodę.
Soda kalcynowana
Skutecznie zmiękcza wodę, przez co stosowana jest do prania białych tkanin. Posiada właściwości wybielające i świetnie rozpuszcza się w wodzie.
Mydło naturalne / kastylijskie
Jest produkowane na bazie oliwy z oliwek i pomaga w rozpuszczaniu oleju, brudu i usuwaniu plam.
Woda utleniona
Działa dezynfekująco, jest naturalnym wybielaczem.
Olejki eteryczne
Są one bezpiecznym i bakteriobójczym dodatkiem do naturalnych środków do czyszczenia. Mają działanie prozdrowotne, poprawiają samopoczucie i pozostawiają ładny zapach. Powszechnie używanymi olejkami do sprzątania są cytryna, bergamotka, lawenda, goździk i wiele innych.
Więcej o rodzajach olejków stosowanych w „zielonym sprzątaniu” przeczytasz w –> moim artykule na BLOGU DobroDoterraDom

Przepisy na domowe i ekologiczne specyfiki
Istnieje wiele przepisów na środki z użyciem olejków doTerra. Dzielimy je na uniwersalne do wszystkich pomieszczeń, do kuchni czy do łazienki.
Chcąc rozpocząć domową produkcję środków czystości powinieneś poznać zasady, którymi należy się kierować, np. czego z czym lepiej nie mieszać. Tutaj dobrym przykładem będzie ocet i woda utleniona.
Jeśli chcesz poznać zasady ekologicznego sprzątania w domu, łączenia ze sobą składników i użycia olejków, zapraszam do lektury artykułu na moim BLOGU –> tutaj.
Przykładowy przepis uniwersalny – mydło do mycia rąk
Jest to jeden z popularniejszych przepisów. Takie mydło pomaga się pozbyć brzydkich zapachów oraz działa bakteriobójczo, wirusobójczo i grzybobójczo.
Potrzebne produkty
- 1/2 szklanki wody destylowanej
- 1/2 szklanki mydła kastylijskiego
- 1 łyżeczka witaminy E,
- 1 łyżka oleju jojoba lub ze słodkich migdałów
- 25 kropli olejków eterycznych
Teraz składniki musisz dokładnie wymieszać i wlać do butelki z pompką.