Olejek Citronella (Cymbopogon nardus) – olejek zapachowy, który odstrasza owady i… co jeszcze potrafi?
Moja przygoda z tym Citronellą zaczęła się od tego, że chciałam zdobyć olejki potrzebne do zrobienia mieszanki na kleszcze (załączam przepis). W ten sposób dowiedziałam się, że olejek z citronelli jest znany właśnie z tego, że jego właściwości odstręczają owady.
Kilka słów o olejku eterycznym Citronella
Olejek eteryczny cytronella to jeden z najpopularniejszych olejków eterycznych, znany przede wszystkim ze swojego świeżego, cytrynowego zapachu oraz szerokiego spektrum właściwości zdrowotnych i użytkowych. Jest pozyskiwany z rośliny o nazwie Cymbopogon, która obejmuje różne gatunki traw, najczęściej Cymbopogon nardus i Cymbopogon winterianus. Jest chętnie stosowany w aromaterapii, medycynie naturalnej, a także w przemyśle kosmetycznym i spożywczym.
Właściwości olejku citronella (cytronella):
odstraszające insekty
Olejek cytronelowy jest najbardziej znany z właściwości odstraszających komary, kleszcze, muchy, meszki i wszy. W tym przypadku najskuteczniejszą formą jego zastosowania będzie spray, olejek co ciała i świeca zapachowa.
Zapach olejku działa na układ nerwowy owadów i powoduje, że unikają one miejsca, w którym się znajduje. Jest to spowodowane obecnością składników o nazwie cytronellal i geraniol, kojarzonego z zapachem pelargonii.
uśmierzające ból
Nie każdy wie, że olejek citronella działa nie tylko jako naturalny środek odstraszający owady, ale także łagodzący ból po ukąszeniach.
antybakteryjne i antywirusowe
Olejek eteryczny z citronelli może być skuteczny w zwalczaniu i hamowaniu rozwoju bakterii Escherichia coli i Staphylococcus aureus, które często powodują zakażenia u ludzi. Jako środek antyseptyczny jest skuteczny w walce z różnymi odmianami wirusów i zapobieganiu infekcji.
poprawiające nastrój
Olejek Citronella wykazuje działanie pobudzające umysł i może pomóc w poprawie nastroju redukując objawy stresu, lęku i zmęczenia.
antyoksydacyjne i przeciwgrzybicze
Eteryczny olejek cytronelowy zawiera naturalne przeciwutleniacze, które pomagają w zwalczaniu szkodliwych wolnych rodników w organizmie. Może być także używany do łagodzenia stanów zapalnych, zarówno skórnych, jak i mięśniowych. W aromaterapii stosowany jest do masaży, które pomagają zmniejszyć ból i obrzęki.
relaksujące, terapeutyczne i uspokajające
Świeży, cytrusowy zapach olejku Citronella poprawia atmosferę otoczenia, powstrzymując negatywne emocje i myśli.
oczyszczające powietrze
Cytronela może być stosowana jako naturalny odświeżacz powietrza. Jej świeży, cytrusowy aromat może neutralizować nieprzyjemne zapachy. Wiąże się on między innymi z występowaniem związku chemicznego o nazwie cytronellol w niektórych gatunkach róży, trawy cytrynowej i melisy oraz liściach i łodygach cytrusów tj. cytryna czy pomarańcza.
Lubię go stosować w łazience w dyfuzorach pasywnych oraz w wełniane kulach używanych w suszarce bębnowej. Dzięki temu w pomieszczeniu i na ubraniach rozprzestrzenia się piękny zapach.
inne zastosowania: problemy z krążeniem, pasożyty, nieprzyjemny zapach ciała, obniżona odporność.
Można go także stosować na skórę (jako ochronę przed słońcem) i włosy, co ułatwi ich rozczesywanie.
Pozostałe pomysły jak można stosować olejek z cytronelli w aromaterapii:
Dyfuzor: Do rozprowadzenia zapachu w domu idealnie sprawdzi się dyfuzor. Citronellla dobrze komponuje się z: eukaliptusem, bergamotką, drzewem herbacianym, rozmarynem, kolendrą, lawendą, trawą cytrynową
Środek czyszczący: 20 kropli olejku należy dodać do butelki z rozpylaczem wypełnionej wodą. Przed każdym użyciem dobrze wstrząsnąć.
Środek przeciw owadom: dodaj 10 kropli do dyfuzora lub zrób własny spray w oparciu o olejek citronella połączony z innymi olejkami eterycznymi.