W pełni Naturalny Olejek miętowy: Historia, Pochodzenie, Właściwości i Zastosowanie
Mięta pieprzowa to roślina, której smak i zapach wzbudza dość ambiwalentne odczucia. Część osób (w tym autor tego artykułu) wręcz przepada za miętowym aromatem, u innych wywołuje niechęć czy wręcz mdłości. Tak czy inaczej, obok mięty nie da się przejść obojętnie. Jest to roślina znana od bardzo dawna i od wieków wykorzystywana w celach leczniczych czy orzeźwiających. Podejrzewam, że o niektórych z nich nie słyszeliście, dlatego zapraszam do zapoznania się tym niedługim artykułem.
Historia mięty pieprzowej i Pochodzenie Nazwy
Mięta pieprzowa (Mentha piperita) to roślina należąca do rodziny jasnotowatych (Lamiaceae), której historia sięga starożytności. Pierwsze zapisy dotyczące użycia tej odmiany mięty pochodzą ze starożytnego Egiptu, gdzie była wykorzystywana zarówno w medycynie, jak i w ceremoniach religijnych. W Europie roślina ta zyskała popularność w średniowieczu, kiedy to stosowano ją do leczenia problemów trawiennych i jako środek odświeżający powietrze. Pierwsza komercyjna uprawa mięty rozpoczęła się w XVIII w Anglii i tam została ona sklasyfikowana jako mintha piperita.
Odmiana angielska zresztą do dzisiaj uchodzi za tą najbardziej cenną.
Nazwa „mięta pieprzowa” pochodzi od łacińskiego słowa „mentha”, które odnosi się do rodzaju roślin, oraz „piperita”, co oznacza „pieprzny” (oczywiście z powodu ostrego, charakterystycznego smaku i aromatu tej odmiany mięty). Angielska nazwa „peppermint” również nawiązuje do pieprzowego smaku rośliny.
Ów fakt nie tłumaczy jeszcze znaczenia słowa „mentha”. Pochodzi ono bowiem od nimfy Minthe, która wg legendy została przez Hadesa zamieniona w… krzak mięty. Na ten przywilej zasłużyła sobie romansowaniem z mężem Persefony, srodze tym faktem zagniewanej. Ot, typowa intryga z mitologii grackiej.
Drugie znaczenie słowa „mint” oznacza mennicę. W starożytnym Egipcie i później innych cywilizacjach, o czym czytamy np. w Biblii służyła jako formę zapłaty np. za dziesięcinę.
Mentha piperita – Występowanie
Mięta pieprzowa jest naturalnym krzyżem między miętą wodną (Mentha aquatica) a miętą zieloną (Mentha spicata). Rośnie dziko w Europie i na Bliskim Wschodzie, ale obecnie jest uprawiana na całym świecie, w tym w Stanach Zjednoczonych, Japonii, Indii, Chinach i oczywiście Anglii. USA stanowią zdecydowanie największym eksporterem tej rośliny. Mentha piperita preferuje wilgotne, dobrze nasłonecznione miejsca i żyzne, dobrze przepuszczalne gleby.
Produkcja olejku miętowego
Zbiory mięty odbywają się latem. Aby otrzymać olejek mięty pieprzowej wysokiej jakości istotne jest, aby rozpocząć zbiór w momencie, kiedy pojawiają się kwiaty. Najwięcej olejku zawiera dolna część liści mięty. Użycie młodych pędów i kwiatów mięty pieprzowej w procesie destylacji parą wodną nie będzie wystarczająco efektywne. Znaczenie mają też warunki pogodowe – zbiory powinny odbywać się w suchej i słonecznej pogodzie.
Liście ścinane są obecnie za pomocą kosiarek, które nie naruszają ich struktury, Następnie umieszcza się je w metalowych kadziach, gdzie poddawane są procesowi destylacji za pomocą pary wodnej w wysokiej temperaturze. W następnym kroku, w wyniku schładzania olejek zostaje oddzielony od wody. Olejki eteryczne z mięty pieprzowej oferowane przez poszczególnych producentów różnią się proporcjami mentolu i mentonu.
Właściwości Olejku miętowego
Jak już zostało wspomniane, głównymi składnikami chemicznymi naturalnego olejku uzyskiwanego z liści są mentol (ok. 40-50%) i menton (20-30%). Lecznicze właściwości olejku wynikają właśnie z ich istnienia, dlatego producenci zwracają uwagę na proporcje między nimi dopracowując swoje receptury. Te związki odpowiadają także za charakterystyczny, intensywny aromat.
Właściwości lecznicze i zdrowotne:
Przeciwbólowe i chłodzące:
Mentol działa jako środek chłodzący, który może łagodzić bóle mięśni i stawów. Jego działanie polega na pobudzaniu receptorów odpowiedzialnych za odczuwanie zimna na skórze.
Właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne:
Olejek z mięty może redukować stany zapalne i łagodzić podrażnienia skóry.
Składniki olejku z mięty wykazują właściwości przeciwdrobnoustrojowe, co czyni go skutecznym w zwalczaniu różnych infekcji.
Można go używać zamiennie z olejkiem z drzewa herbacianego, o czym możesz przeczytać w naszym artykule –> TUTAJ.
Przeciwwymiotne i przeciwwzdęciowe:
Olejek z mięty pomaga w łagodzeniu dolegliwości żołądkowych, takich jak nudności i wzdęcia.
Stymulujące:
Aromat tej mięty działa pobudzająco na organizm, a zwłaszcza na układ nerwowy, poprawiając koncentrację i przeciwdziałając zmęczeniu. Miętowy olejek poprawia samopoczucie,
Olejek miętowy – zastosowanie
Olejek miętowy posiada silne właściwości antybakteryjne, które pozwalają na zastosowanie olejku miętowego do leczenia schorzeń dróg oddechowych.
W połączeniu z chłodzącymi właściwościami olejek pomaga w radzeniu sobie z bólem w całym ciele, a zwłaszcza stanach migrenowych czy napięcia nerwowego. Poniżej przedstawiamy szczegółowe sposoby jego zastosowania.
Naturalny Olejek eteryczny miętowy i zdrowie
Problemy trawienne:
Olejek miętowy jest często stosowany jako naturalny środek łagodzący dolegliwości żołądkowe, takie jak zespół jelita drażliwego (IBS), wzdęcia i niestrawność. Dodaj kroplę olejku miętowego do szklanki wody dobrej jakości i popijaj od czasu do czasu. Jeśli odczuwasz kolkę brzuszną lub skurcze możesz też wykonać masaż brzucha dodając 10 kropli olejku na 10 ml (jako tzw. roll-on do użytku przez osoby dorosłe).
Bóle głowy i innych partii ciała – masaż bolących miejsc
Nacieranie skroni rozcieńczonym olejkiem z mięty może przynieść ulgę w bólach głowy i migrenach. Olejek miętowy stosowany miejscowo łagodzi bóle mięśni i stawów oraz bóle menstruacyjne.
Dodaj kilka kropli olejku do 10 ml oleju bazowego (np. kokosowego). Masowanie bolących miejsc powinno spowodować uczucie chłodu i ulgi.
Infekcje górnych dróg oddechowych:
Inhalacje z dodatkiem tego olejku pomagają w oczyszczaniu dróg oddechowych. Olejek ten posiada właściwości przeciwzapalne przyczyniając się do łagodzenia objawów przeziębienia, kataru, kaszlu oraz zapalenia zatok. Dodaj około 7 kropli olejku do wody w dyfuzorze.
Naturalny olejek miętowy i pielęgnacja:
Pielęgnacja skóry:
Dodawany do kosmetyków, takich jak kremy, balsamy i szampony, olejek miętowy działa odświeżająco i chłodząco na skórę, pomaga w leczeniu trądziku i podrażnień. Możesz też dodać kilka kropli olejku miętowego do kąpieli.
Olejek miętowy na włosy:
Olejek miętowy może stymulować wzrost włosów i poprawiać zdrowie skóry głowy, zapobiegając łupieżowi.
Olejek eteryczny miętowy i aromaterapia:
- Odświeżacz powietrza: Olejek miętowy jest powszechnie stosowany w dyfuzorach do odświeżania powietrza, tworzenia pobudzającej atmosfery i ułatwienia oddychania w przypadku różnych dolegliwości.
- Relaksacja: Pomimo swoich stymulujących właściwości, olejek miętowy może być również używany do relaksacji i redukcji stresu, zwłaszcza w połączeniu z innymi olejkami eterycznymi.
Olejek miętowy w kuchni:
Mięta jest wykorzystywana jako aromat w kuchni, zwłaszcza w deserach, napojach i niektórych potrawach mięsnych.
Inne zastosowanie olejku miętowego
Dzięki swojemu zapachowi olejek miętowy ma działanie odstraszające na owady (mrówki, komary) i pajęczaki. Najlepiej nakładać go po wymieszaniu z olejem bazowym używając techniki francuskiej, wówczas olejek wydobędzie głębię swojego zapachu.
Przechowywanie
Uznani producenci zapobiegawczo sprzedają olejki eteryczne w ciemnych butelkach. Aby zachować jak najdłużej właściwości tego olejku należy go przechowywać w szczelnie zamkniętej butelce z ciemnego szkła w temperaturze pokojowej i na wszelki wypadek w miejscu niedostępnym dla dzieci.
Olejek z mięty pieprzowej – Podsumowanie
Olejek z mięty pieprzowej to niezwykle cenny element domowej apteczki. Dzięki swoim licznym właściwościom zdrowotnym, kosmetycznym czy pielęgnacyjnym zyskał popularność na całym świecie. Jego historia sięga starożytności, a połączenie intensywnego aromatu i licznych korzyści sprawia, że jest on cenionym składnikiem w wielu dziedzinach życia. Dzięki swoim właściwościom przeciwbólowym, przeciwzapalnym, antyseptycznym i stymulującym, olejek z tej odmiany mięty pozostaje jednym z najważniejszych olejków eterycznych w medycynie naturalnej i aromaterapii.
Pomimo licznych badań wskazujących na dobroczynne działanie olejku z mięty pieprzowej, najlepiej sprawdzić je we własnym zakresie.