Olejek z Drzewa Herbacianego: Historia, Właściwości i Zastosowania
Olejek z drzewa herbacianego to substancja o wielu właściwościach, które od dawna wykorzystywana jest w medycynie naturalnej, kosmetyce oraz przemyśle farmaceutycznym. Jest on pozyskiwany z liści i gałązek drzewa Melaleuca alternifolia rosnącego nad strumieniami i występującego w Australii. Poznajmy bliżej tę fascynującą roślinę, która cieszy się coraz większą popularnością na całym świecie.
Historia olejku herbacianego
Pierwsze ślady użytkowania olejku pozyskiwanego z drzewa herbacianego przez rdzennych mieszkańców Australii sięgają tysięcy lat wstecz. Aborygeńczycy stosowali ekstrakt z liści tego drzewa do leczenia różnorodnych dolegliwości, takich jak infekcje skórne, rany, a nawet schorzenia układu oddechowego.
W Europie po raz pierwszy zaistniał w świadomości jej mieszkańców po ekspedycji podróżnika Jamesa Olivera Coocka do Australii w 1770. Zainteresował się on tą rośliną podpatrując, jak Aborygeni wykorzystują ją do przygotowywania naparu z właściwościami leczniczymi. Postanowił samemu zbadać jej działanie przyrządzając podobny napar, który jak się okazało działał wspomagająco na leczenie szkorbutu, z którym zmagało się wielu marynarzy. Tak postała nieco myląca nazwa drzewa „tea tree”.
W 1923 roku australijski chemik Arthur Penfold pierwszy raz opisał chemiczny skład olejku z drzewa herbacianego oraz jego właściwości antybakteryjne. Od tego momentu zainteresowanie tą substancją zaczęło rosnąć, a badania naukowe potwierdziły jej skuteczność w zwalczaniu bakterii, grzybów oraz wirusów.
W czasie II wojny światowej olejek herbaciany był używany w australijskiej armii jako środek odkażający i leczący rany, oparzenia czy skaleczenia tam, gdzie brakowało innych środków antyseptycznych.
Skład i Właściwości olejku z drzewa herbacianego
Olejek z drzewa herbacianego pozyskiwany jest poprzez destylację parą wodną liści Melaleuca alternifolia.
W składzie olejku znajdziemy związki organiczne, takie jak terpeny, monoterpenole oraz seskwiterpeny. Ten olejek eteryczny zawiera aż około 100 składników aktywnych. Główny składnik olejku z drzewa herbacianego to związek chemiczny o nazwie terpinen-4-ol, który odpowiada za większość właściwości leczniczych olejku.
Olejek z drzewa herbacianego wykazuje szereg właściwości, które sprawiają, że znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach:
- Działa antybakteryjnie i przeciwwirusowo: Terpinen-4-ol wykazuje silne działanie przeciwbakteryjne, zwalczając m.in. bakterie gronkowca złocistego czy Escherichia coli. Ponadto substancje zawarte w olejku hamują replikację wirusów, co czyni go skutecznym w leczeniu infekcji wirusowych, takich jak opryszczka.
- Posiada właściwości antyoksydacyjne hamując namnażanie wolnych rodników chroniąc przed wirusami i bakteriami.
- Właściwości przeciwgrzybicze: Olejek z drzewa herbacianego skutecznie wspomaga zwalczanie grzybów, w tym te odpowiedzialne za infekcje skóry, takie jak grzybica stóp czy paznokci.
- Łagodzi stany zapalne: Dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym, olejek może być stosowany do redukcji stanów zapalnych skóry, takich jak trądzik czy łuszczyca.
- Reguluje wydzielanie sebum: Olejek reguluje wydzielanie sebum, co sprawia, że jest skutecznym środkiem w pielęgnacji skóry tłustej oraz skłonnej do trądziku.
Czy, gdzie i jak stosować olejek herbaciany (tea tree oil)
Czysty olejek z drzewa herbacianego znajduje szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach:
zastosowanie w kosmetyce:
Dodawany jest do wielu kosmetyków, takich jak mydła, szampony, kremy do twarzy czy odżywki do włosów, ze względu na swoje właściwości oczyszczające i pielęgnacyjne.
zastosowanie | opis | jak używać |
włosy | W zakresie pielęgnacji włosów może być pomocny w zwalczaniu łupieżu i regeneracji cebulek. | dodać kilka kropli do kosmetyku |
skóra | Stosowanie olejku z drzewa herbacianego jest wskazane, jeśli występują problemy ze skórą takie jak trądzik, cera przetłuszczająca się czy łojotokowe zapalenie skóry (łuszczyca, świąd itp.). Wspomaga leczenie pękającej skóry na stopach Dobrze sprawdzi się jako naturalny antyperspirant przy nadmiernym poceniu | nakładać punktowo na wypryski czy inne zmienione miejsca, maseczki na twarz, parówki na twarz, nacierać newralgiczne miejsca |
usta | Warto też używać go jako dodatek do płynu do płukania jamy ustnej, gdyż pomaga pozbyć się nieświeżego oddechu czy przeciwdziała powstawianiu kamienia nazębnego | dodać 1 kroplę do wody |
prozdrowotne zastosowanie olejku z drzewa herbacianego:
Stosowany jest do leczenia różnego rodzaju infekcji skórnych, infekcji dróg oddechowych, a także jako środek przeciwbólowy i przeciwzapalny.
ZASTOSOWANIE | OPIS | JAK UŻYWAĆ? |
objawy przeziębienia | katar, zapalenie zatok | Dodanie kilku kropli olejku do gorącej wody i wdychanie pary może pomóc w łagodzeniu zatkanego nosa i zapalenia zatok. Inhalacja pomaga nawilżyć drogi oddechowe, a olejek działa antyseptycznie, co może wspomóc walkę z infekcją. |
infekcje bakteryjne | zapalenie dziąseł, afty, | aplikować punktowo bezpośrednio na skórę |
infekcje wirusowe | opryszczka pospolita, opryszczka wargowa, | aplikować punktowo bezpośrednio na skórę |
infekcje skórne | rany i skaleczenia | Ze względu na działanie antyseptyczne może być używany do dezynfekcji drobnych ran, skaleczeń i otarć, co przyspiesza ich gojenie i zmniejsza ryzyko infekcji. Połącz olejek (7 kropli) z 25 ml oleju bazowego. |
grzybica | grzybica stóp (stopa atlety), grzybica paznokci | Może być stosowany w leczeniu grzybicy stóp, hamując wzrost grzybów i przyspieszając gojenie, Regularne stosowanie na zainfekowane paznokcie może pomóc w zwalczaniu grzybiczych infekcji paznokci. Do 10 ml olejku bazowego wystarczy dodać kilka kropel olejku herbacianego. |
stany zapalne i alergiczne | ukąszenia owadów | naturalny olejek drzewa herbacianego działa przeciwzapalnie, dlatego aplikowany na miejsca ukąszeń owadów może zmniejszyć obrzęk i zaczerwienienie. |
Jakie jeszcze właściwości ma olejek herbaciany? Badania sugerują, że olejek eteryczny z drzewa herbacianego znajduje zastosowanie w leczeniu infekcji dróg moczowych, ponieważ posiada silne właściwości przeciwbakteryjne.
Domowe sposoby pielęgnacji:
Olejek herbaciany jest również popularnym składnikiem w domowych preparatach do pielęgnacji skóry (toniki i mieszanki z użyciem olejku nośnikowego doTERRA Coconut Oil na trądzik), włosów (dodatek do szamponów i odżywki), ciała (dezodoranty DIY i mieszanki po goleniu), stóp (kremy do stóp) czy pielęgnacji paznokci i jamy ustnej.
Aromaterapia
Kąpiel
Ciepła kąpiel z dodatkiem olejku herbacianego to świetny pomysł, aby zrelaksować ciało i umysł oraz zdezynfekować skórę czy masażu.
Inhalacja
Szeroko pojęte inhalacje są najpopularniejszą formą wykorzystania właściwości olejku herbacianego. Najlepiej w codziennym użytkowaniu olejku sprawdzi się dyfuzor. Taka dyfuzja olejku z drzewa herbacianego działa wspomagająco przy schorzeniach drób oddechowych i w okresie jesienno-zimowym.
Masaż
Olejek z drzewa herbacianego można używać do masażu, jednak zawsze powinien być odpowiednio rozcieńczony przed nałożeniem na skórę, ponieważ jest bardzo skoncentrowany i zbyt duże stężenie może powodować podrażnienia.
Warto w tym celu skorzystać z pomocy konsultanta, jednak przekażę Ci kilka wskazówek, jak używać olejku z drzewa herbacianego do masażu:
Przygotowanie olejku do masażu
- Wybierz olej nośnikowy: Idealne do masażu są oleje nośnikowe, takie jak olej kokosowy, olej jojoba, olej migdałowy czy oliwa z oliwek.
- Rozcieńczenie olejku z drzewa herbacianego: 1-2 kropli olejku z drzewa herbacianego należy dodać do około 15 ml oleju nośnikowego. Taka mieszanka jest bezpieczna dla większości typów skóry.
Korzyści masażu z olejkiem z drzewa herbacianego
- Łagodzenie bólu mięśni: Dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym, masaż z olejkiem z drzewa herbacianego może pomóc w łagodzeniu bólu mięśni i stawów.
- Redukcja napięcia: Masaż z dodatkiem olejku z drzewa herbacianego może pomóc w zrelaksowaniu się i redukcji stresu.
Naturalny olejek z drzewa herbacianego – przeciwwskazania
Jeśli jesteś w ciąży, przed użyciem olejku powinnaś skonsultować to z lekarzem.
Naturalny olejek eteryczny z drzewa herbacianego w przeciwieństwie do wielu innych olejków nie nadaje się do spożycia.
Należy unikać jego kontaktu oczami i trzymać poza zasięgiem dzieci.
Podsumowanie
Olejek z drzewa herbacianego to substancja o wielu właściwościach. Jako niezwykle cenny składnik znalazł zastosowanie w kosmetyce, medycynie naturalnej oraz przemyśle farmaceutycznym. Jego wszechstronne zastosowanie i skuteczność w zwalczaniu wielu dolegliwości sprawiają, że obecnie olejek herbaciany jest stosowany na całym świecie stając się nieodłącznym elementem wielu domowych i profesjonalnych produktów do pielęgnacji i leczenia. Przechowywany w szczelnie zamkniętej butelce z ciemnego szkła w temperaturze pokojowej przez długi czas będzie posiadał dobroczynne właściwości dla Ciebie i Twoich bliskich.